P£ONIAWY
Ko¶ció³ parafialny pw. ¶w. Stanis³awa Biskupa.
Parafia erygowana (utworzona) w 1377r. Obecny ko¶ció³ wzniesiony w 1828 roku wg projektu Piotra Aignera lub Hilarego Szpilowskiego. Rozbudowany 1876 roku (budowa zakrystii i skarbczyka). Murowany, klasycystyczny, jednonawowy ko¶ció³ z wê¿szym prostok±tnym prezbiterium. Nakryty jest stropem p³askim. Elewacja frontowa - zachodnia z nieznacznym ryzalitem (wysuniêta czê¶æ fasady budynku tworz±ca z nim ca³o¶æ od fundamentów, usytuowana po¶rodku lub w naro¿ach elewacji) zwieñczona jest trójk±tnym szczytem. Otwór wej¶ciowy ujêty w dwie kolumny. ¦ciany elewacji bocznych obiega gzyms podtrzymuj±cy klasycy styczne belkowanie. Ko¶ció³ nakryty dachem dwuspadowym blaszanym.
Dzwonnica
Murowana z ok. 1828 roku, wzniesiona na planie kwadratu. Nakryta dachem czterospadowym.
Kapliczka
Murowana w 1846 roku.
SUCHE
Dwór
Zbudowany w I pó³. XIX w. dla Krasiñskich. W³asno¶æ Zygmunta Olszewskiego. Przebudowany 1926 roku. W czasie okupacji 1939 - 1944 przebudowany gruntownie przez Niemców. W tym czasie s³u¿y³ jako domek my¶liwski Ericha Kocha (od 1941 szef Zarz±du Cywilnego Okrêgu Bia³ystok i komisarz Rzeszy dla Ukrainy). Drewniany, otynkowany, parterowy o uk³adzie wnêtrz ca³kowicie przekszta³conych. Dach czterospadowy kryty blach±.
JACIA¯EK
Klasztor
W roku 1928 bezdzietni: Zofia i Stanis³aw Domaraccy z Jaci±¿ka, ca³± swoj± posiad³o¶æ, do której doszli ciê¿k± prac± darowuj ± Zgromadzeniu Salezjañskiemu, które w pierwszym rzêdzie po¶wiêca siê wychowaniu m³odzie¿y. Sam darczyñca zabiera siê do budowy zak³adu. W 1932 roku odby³a siê uroczysta inauguracja. Zak³ad w tym czasie posiada³ ¶wiat³o elektryczne,
centralne ogrzewanie, kanalizacjê, wodoci±g. Kszta³cono tu kandydatów do
kap³añstwa. Obok seminarium otwarto oddzia³ rzemie¶lniczo-kowalsko-¶lusarski i oddzia³ ogrodniczy.
Dwór
Dom mieszkalny Nr 4. Przebudowany w XIX wieku.
M£ODZIANOWO
Park
Po parku rodziny M³ynarskich pozosta³y tylko pojedynczo rosn±ce du¿e drzewa i chaszcze. Za³o¿ony w I po³. XIX wieku, z okazami starodrzewu (dêby, lipy,jesiony) oraz ¶ladami lokalizacji dworu rozebranego po 1945 roku.
PODO¦ STARY
Kaplica filialna pw. ¶w. Krzy¿a.
Wzniesiona w 1853 roku w stylu klasycystycznym posiada elementy neogotyckie. Pobudowana z ceg³y, otynkowana. Fasada posiada trójk±tny szczyt. Przy wej¶ciu dwie pó³kolumny toskañskie (Toskania, prowincja we W³oszech. Italska odmiana porz±dku doryckiego, dla której charakterystyczna jest kolumna z baz± i g³adkim trzonem). Dach dwuspadowy pokryty blach± z czworoboczn± wie¿yczk± na sygnaturkê.
WÊGRZYNOWO
Ko¶ció³ parafialny pw. ¶w. Ducha
Parafia erygowana w 1398 roku. Obecny, istniej±cy ko¶ció³ wystawiono w 1694 roku. Przerabiany w XVIII i XIX w. Drewniany, konstrukcji zrêbowej, zewn±trz szalowany. Trójnawowy. Dach dwuspadowy kryty blach±. Na kalenicy (górna krawêd¼ dachu) wie¿yczka na sygnaturkê.
Dzwonnica
Drewniana z XVII w.
Dwór
Wybudowany w II po³. XIX wieku. Murowany z ceg³y. Otynkowany. Budynek
parterowy z drewnianym gankiem. Dach dwuspadowy. Pokryty pap±, podpiwniczony
Z dworkiem zwi±zana jest postaæ Marii Sk³odowskiej, która pracowa³a w tym maj±tku jako guwernantka (nauczycielka).
Cukrownia „Krasiniec"
Jedn± z najstarszych, do tej pory funkcjonuj±cych cukrowni na ziemiach Mazowsza Pó³nocnego jest cukrownia „Krasiniec". Zosta³a ona za³o¿ona w latach 1866-1867 przez hrabiego Ludwika Krasiñskiego, który w du¿ym stopniu przyczyni³ siê do rozwoju ¿ycia gospodarczego ziem Królestwa Polskiego. Od jego nazwiska pochodzi nazwa cukrowni „Krasiniec".
Cukrownia zosta³a za³o¿ona na terenie dawnej wsi Szczuki. Z przekazów ¼ród³owych wynika, ¿e wie¶ Szczuki ju¿ w XIV wieku by³a w³asno¶ci± rodziny Krasiñskich. Jednym z gniazd rodowych Krasiñskich by³o Krasne, od którego Szczuki by³y oddalone o 3 km.
Finansi¶ci i przemys³owcy zwi±zania z hrabi± Ludwikiem Krasiñskim doszli do wniosku, ¿e najwiêksze zyski przyniesie cukrownia, za³o¿ona przez spó³kê udzia³ow±. W sk³ad spó³ki wchodzili: W³a¶ciciel dóbr Krasne, Maurycy Wortmann, Józef Rawicz - bankier, Marceli Jackowski- w³a¶ciciel dóbr Glinojeck oraz ludzie z Warszawy.
Urz±d Gminy w P³oniawach-Bramurze
P³oniawy-Bramura 83A
06-210 P³oniawy-Bramura
tel. (29) 71-78-061
fax: (29) 71-78-043
e-mail: urzad@ploniawy-bramura.pl
Gmina P³oniawy-Bramura 2011r. © Wszelkie prawa zastrze¿oneProjekt i wykonanie: Maxus Net Communications